Napocska Online Magyar Iskola (NOMI)

Március 21-étől online oktatási módba állt át a Napocska magyar iskolánk azzal a céllal, hogy minél jobban vigyázzunk egymásra, de továbbra is legyen alkalmunk együtt lenni. A koronavírus okozta helyzet sajnos nem kedvez a személyes találkozásnak, de azt sem szerettük volna, hogy diákjainkat hosszas időszakra megfosszuk attól a közösségi élménytől, melyben eddig részük volt.

Az online oktatásnak előnyei is vannak, hiszen most csatlakozhat hozzánk olyan család, aki eddig valamilyen okból kifolyólag nem tudott eljönni a tanórákra. Ennek feltétele az alábbi e-mail címre való bejelentkezés, a rövid bemutatkozás, hogy honnan szeretnének csatlakozni és a gyerek(ek) mennyi idősek, valamint mennyire beszélik a magyar nyelvet. A részletekről pedig egyeztetünk, miután felvette velük egyik tanárunk a kapcsolatot.

E-mail: hca.of.phoenix@gmail.com

A Napocska Magyar Iskolát a Phoenix-i Magyar Kulturális Egyesület működteti (Hungarian Cultural Association of Phoenix) és itt lehet rólunk bővebben olvasni: https://hcaphoenix.org/napocska/

ENG

Due to the circumstances caused by COVID19 we have transitioned our Napocska Hungarian School to an online modality. We would like to keep everyone safe, but at the same time still offer the families and mostly the children with an opportunity to build community through this platform.

The positive element of this whole situation is, that even those can join our classes who have not been able to drive to Peoria earlier.

School in session

For that, please contact us through email, tell us a little bit about you, where are you joining from, how old are your children, how much do they speak Hungarian. One of our teachers will contact you afterwards with details.

E-mail: hca.of.phoenix@gmail.com

The Napocska Hungarian School is operated by the Hungarian Cultural Association of Phoenix. To learn more about us, please visit this link: https://hcaphoenix.org/napocska/

Published by

HCA Phoenix

The Hungarian Cultural Association of Phoenix (HCAP) is an independent, all-volunteer, educational, charitable and non-partisan organization open to anyone with interest in nurturing the Hungarian language and culture, regardless of world view, nationality, or religion. Our goal is to nurture the Hungarian language, culture, identity, and traditions, and make them available to present and future generations through educational programs, celebrations, commemorative events, and social gatherings. Through our mission, we aim to broaden familiarity with the Hungarian culture within the American community, thereby nurturing and strengthening Hungarian-American ties and relationships.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s